Dream Digital

הסיבות הנפוצות ליובש בפה בלילה ודרכי טיפול

אם הגעתם לכאן, כנראה שאתם או אחד מהמכרים שלכם סובלים מתחושת יובש בפה. בין אם זה פה יבש באופן כרוני או יובש בפה רק בלילה, אנחנו פה כדי להרגיע אתכם, זהו אחד הסימפטומים הנפוצים ביותר בעולם. אלפי אנשים בישראל סובלים מכך. לפעמים זה נובע מאקלים חם ויבש, עצבנות לפני אירוע מלחיץ, או פשוט בגלל שלא שתיתם מספיק מים והגוף מאותת על התחלה של התייבשות. עם זאת, ישנם מקרים שכן כדאי לבדוק עם רופא. 

אספנו עבורכם את מה שחשוב לדעת על יובש בפה. מה הם הגורמים הנפוצים, מתי כדאי ללכת להיבדק ודרכי הטיפול בתופעה.

מה קורה בגוף שמרגישים יובש בפה?

יובש בפה אשר נקרא גם קסרוסטומיה יכול לקרות עקב שינוי בהרכב הרוק או מהסיבה שבלוטות הרוק לא מייצרות מספיק רוק. לרוק יש תפקיד משמעותי בבריאות הפה. הוא מתפקד כאמצעי סיוע לעיכול, עוזר במנוע זיהומים על ידי שמירה על פה נקי מחיידקים ועוד. למשל, כאשר אנחנו חווים יובש בפה בלילה זה מעיד על ייצור רוק לא מספק, מה שמוביל להתרבות של חיידקים ולכן גם הריח הלא נעים מהפה בבוקר.

תסמינים נפוצים ליובש בפה בלילה

התסמינים ליובש לאחר שינה הם לרוב קלים לזיהוי, וכמעט לא ניתן להתעלם מהם. התסמינים הנפוצים הם תחושה דביקה או תחושת "חספוס" בפה, תחושת צמא מוגבר, יכולים להופיע פצעים בפה, ריח רע מהפה, שפתיים סדוקות וכאב גרון. אם מדובר על תופעות שמרגישים באופן קבוע כדאי להיוועץ ברופא. חשוב לדעת שלעיתים אנחנו יכולים לחוש תחושת של יובש בפה בזמן השינה במידה ואנחנו חולמים סיוט, חווים שיתוק שינה או בגלל שינה עם פה פתוח. אין זה אומר שאנחנו סובלים ממחלה או שיש לנו בעיה בגוף.

הסיבות הנפוצות ליובש בפה

ישנן סיבות רבות לתחושת יובש בחלל הפה. ישנן סיבות שהן נפוצות וגורמות ליובש חד פעמי שלא חוזר על עצמו וישנן סיבות שכדאי לבדוק עם רופא ולרוב הן יובילו לתחושת יובש כרונית:

התייבשות: אנשים רבים לא צורכים מספיק נוזלים ובפרט מים. אי שתיה מספקת יכולה להוביל למצב של התייבשות וחוסר בייצור רוק. כדי לא להגיע למצב של התייבשות מוחלטת הגוף מאותת לנו באמצעות תחושת היובש ואי ייצור הרוק שאנחנו צריכים לשתות.

הרגלי אורח חיים: מי שמרבה לעשן טבק, לצרוך אלכוהול ולשתות קפה עלול לסבול מיובש בפה.

תרופות: תרופות רבות עם מרשם ותרופות ללא מרשם יכולות לגרום ליובש בפה כתופעת לוואי. כ-80% מהתרופות הנפוצות גורמות ליובש פה.

מצבים רפואיים: מחלות ותופעות כמו סוכרת, תסמונת סיוגרן, דום נשימה בשינה, מחיצה לא תקינה, אלרגיות, צרבות ועוד עלולות להוביל ליובש בפה ולצמא בשינה. אם חושדים במקרים כאלו, כדאי ללכת להיבדק.

גיל המעבר: גיל המעבר יכול להתבטא בתופעות שונות הנגרמות בגלל שינוי באיזון ההורמונלי בגוף. אחד התסמינים הנפוצים הוא יובש בכל הריריות בגוף ולכן גם יכול לגרום ליובש בפה. בנוסף ליובש ישנן תופעות נוספות בגיל המעבר כמו גלי חום ועוד. כדאי להיבדק אצל רופא במידה ואת נמצאת בגיל המתאים.

דרכי טיפול

לרוב, כאשר מדובר בתחושת יובש חד פעמית, שתיית מים תהיה פתרון יעיל ותעביר את התחושה. כאשר מדובר ביובש בגלל מצבים רפואיים או כתופעת לוואי של תרופות שאנחנו נוטלים, כדאי לנסות גם את הדרכים הבאות:

  • לעיסת מסטיק ללא סוכר.
  • שימוש במכשיר אדים בחדר שינה.
  • מציצת טבליות ללא סוכר.
  • בהתייעצות עם רופא ניתן להתאים במקרים מסוימים "תחליפי רוק". תמיסות אלו נועדו לבצע פעולות שבדרך כלל הרוק אחראי עליהן כמו הגנה מפני עששת.
  • תוספי תזונה – גם כאן כדאי להתייעץ עם רופא או בעל מקצוע מוסמך להתאמת תוספי תזונה שמקלים על התופעה.

 

פתרונות טבעיים לטיפול והקלה על פה יבש

 

  • לעיסת זרעי שומר – ניתן ללעוס זרעי שומר מספר פעמים ביום. זרעים אלו מקלים על תחושת יובש בפה. ניתן גם לקלות אותם על המחבת, לטחון אותם ולאכול חצי כפית אחרי כל ארוחה.
  • אלוורה – אלוורה היא תרופה עתיקה אשר משמשת פתרון טבעי עד היום. ניתן לשתות מיץ אלוורה מספר פעמים ביום ובכך לעודד ייצור רוק. מי שלא מעוניין לשתות את המיץ, ניתן גם רק לגרגר אותו. נסו למצוא מיץ אלוורה ללא חומרים מלאכותיים.
  • לימון – לימון ופירות הדר נוספים מעודדים את בלוטת הרוק לייצור. אפשר להוסיף חצי לימון סחוט בכוס מים ובכך להקל על הטעם החמוץ.
  • ג'ינג'ר – גם ג'ינג'ר תורם מאד לייצור הרוק בחלל הפה שלנו. ניתן לאכול חתיכת קטנה של ג'ינג'ר או להוסיף כחצי שורש לכוס מים חמים.

 

לסיכום, יובש בפה הוא תופעה נפוצה מאד ואנשים רבים סובלים ממנה. בין אם זה פה יבש בצורה כרונית או פה יבש בלילה בלבד. התופעה נוצרת בעקבות חוסר בייצור רוק על ידי הבלוטות. חשוב לדעת שישנם מקרים של אנשים עם הפרשת רוק תקינה אך עדיין הם סובלים מתחושת יובש בחלל הפה. ישנן סיבות רבות להיווצרות יובש ואם מדובר על תופעה כרונית כדאי להתייעץ עם רופא. מקווים שעזרנו לכם להבין את הנושא טוב יותר.

דילוג לתוכן