Dream Digital

שיתוק שינה

שיתוק שינה הוא חוסר יכולת זמני לזוז או לדבר ישירות לאחר הירדמות או התעוררות. בעוד שמצבי השינה והערות בדרך כלל מוגדרים בבירור ומובחנים, מצבים כמו שיתוק שינה יכולים לטשטש גבולות אלה. אנשים שומרים על הכרה במהלך אפיזודות, שכוללות לעתים קרובות הזיות מטרידות ותחושת מחנק.

למרות שהרבה עדיין לא ידוע על שיתוק שינה, למידה על סוגים, סימפטומים, גורמים, השפעות וטיפול יכול לאפשר הבנה טובה יותר של המצב והדרכים למנוע אותו.

מה זה שיתוק שינה?

שיתוק שינה הוא תחושה של הכרה אך ללא יכולת לזוז לזוז. מדובר באובדן קצר של שליטה בשרירים, המכונה אטוניה, המתרחשת כאשר אדם עובר בין שלבי ערות ושינה.

במהלך מעברים אלה, ייתכן שלא תוכלו לזוז או לדבר במשך כמה שניות עד כמה דקות. אנשים מסוימים עשויים גם להרגיש לחץ או תחושת חנק. שיתוק שינה עלול ללוות הפרעות שינה אחרות, כגון נרקולפסיה. נרקולפסיה היא צורך עצום לישון הנגרם כתוצאה מבעיה ביכולת המוח לווסת את השינה.

שיתוק שינה נחשב לפראסומניה, שהיא התנהגות חריגה במהלך השינה. מכיוון שהוא מקושר לשלב תנועת העיניים המהירה (REM) של מחזור השינה הוא נחשב לפראסומניה REM.

שנת REM סטנדרטית כרוכה בחלום חי יחד עם אטוניה, אשר בדרך כלל מסייעת במניעת תזוזה חלומות. אטוניה מסתיימת בדרך כלל עם היקיצה, כך שאדם לעולם אינו מודע לחוסר היכולת הזו לזוז.

כתוצאה מכך, חוקרים מאמינים כי שיתוק שינה כרוך במצב תודעה מעורב המשלב ערות ושנת REM. למעשה, נראה שהאטוניה והדימויים המנטליים של שנת REM נמשכים אפילו עד שהם מודעים וערים.

עד כמה שכיח שיתוק שינה?

השכיחות משתנה, אך חוקרים מאמינים שכ-20% מהאנשים חווים שיתוק שינה בשלב מסוים בחייהם. יש מעט נתונים בקרב קבוצה זו לגבי התדירות שבה פרקים חוזרים על עצמם. זה יכול להתרחש בכל גיל, אך תסמינים ראשונים מופיעים לעתים קרובות בילדות, בגיל ההתבגרות או בבגרות צעירה. לאחר תחילת שנות העשרה, אפיזודות עלולות להתרחש בתדירות גבוהה יותר בשנות ה-20 וה-30 של אדם.

כמה זמן נמשך שיתוק שינה?

פרקים יכולים להימשך בין מספר שניות ל-20 דקות, והאורך הממוצע הוא בסביבות שש דקות. ברוב המקרים, פרקים מסתיימים מעצמם אך מדי פעם מופרעים על ידי מגע או קול של אדם אחר או על ידי מאמץ אינטנסיבי לזוז שמכריע את האטוניה.

שיתוק שינה תסמינים

התסמין המגדיר של שיתוק שינה הוא אטוניה, או חוסר היכולת להזיז את הגוף או לדבר. אנשים גם מדווחים על קשיי נשימה, לחץ בחזה ורגשות מטרידים כמו פאניקה או חוסר אונים במהלך פרקי שיתוק שינה. זה נפוץ להרגיש ישנוניות יתר או עייפות ביום שלאחר חווית שיתוק בשינה.

לפי הערכות, 75% מהמקרים כוללים גם הזיות שונות מחלומות טיפוסיים. אלה יכולים להתרחש כהזיות היפנוגוגיות בעת הירדמות או הזיות היפנופומיות בעת היקיצה.

מה גורם לשיתוק שינה?

הסיבה המדויקת לשיתוק שינה אינה ידועה. מחקרים ניתחו נתונים כדי לקבוע מה מגביר את הסיכון ומצאו תוצאות מעורבות. בהתבסס על הממצאים הללו, חוקרים מאמינים שמספר גורמים מעורבים בהופעת ההתקפים.

הפרעות שינה

הפרעות שינה ובעיות שינה אחרות הראו כמה מהמתאמים החזקים ביותר עם שיתוק שינה מבודד. שיעורים גבוהים יותר של מדווחים על ידי אנשים עם דום נשימה חסימתי בשינה (OSA), הפרעת שינה המסומנת על ידי הפסקות נשימה חוזרות ונשנות. כמו כן, נמצא כי התופעה נפוצה יותר בקרב אנשים עם נדודי שינה כרוניים, חוסר ויסות בקצב הצירקדי והתכווצויות רגליים בלילה.

נרקולפסיה

דפוס של מקרים מרובים של אפיזודות לאורך תקופה עשוי להיות קשור לנרקולפסיה. נרקולפסיה יכולה לשנות את תפקודם של נוירוטרנסמיטורים במוח, מה שעלול לגרום לסיבוכים במהלך שנת REM, כולל שיתוק שינה. בעוד שכ-20% מהאוכלוסיה הכללית חווים שיתוק שינה לעיתים רחוקות, אפיזודות שכיחות יותר בדרך כלל אצל אלו עם נרקולפסיה.

תשקלו לדבר עם הרופא שלכם אם אתם חווים סימנים של נרקולפסיה, כולל הירדמות ללא אזהרה בזמנים לא מתאימים, ישנוניות מוגזמת בשעות היום או חולשת שרירים.

הפרעות בריאות הנפש

מצבי בריאות נפשיים מסוימים הראו קשר לשיתוק שינה. חלק מהאסוציאציות החזקות ביותר נמצאות באנשים עם הפרעת פוסט טראומה (PTSD) ואחרים שנחשפו למצוקה פיזית ורגשית. נראה כי אלה עם הפרעות חרדה, כולל התקפי חרדה, נוטים יותר לחוות את המצב.

הפסקת אלכוהול או תרופות נוגדות דיכאון עלולה להוביל לריבאונד REM, שעלול לגרום גם לשיתוק שינה. מחקרים מצאו סיכון גבוה יותר אצל אנשים עם היסטוריה משפחתית של התוםעה, אך לא זוהה בסיס גנטי ספציפי.

דפוסי חלום

כמה מחקרים מצאו שאנשים שמפגינים דמיון וניתוק מהסביבה הקרובה שלהם, כמו חלומות בהקיץ, נוטים יותר לחוות שיתוק שינה. יתכן גם קשר בין שיתוק שינה לבין סיוטים עזים או חלימה צלולה.

יש צורך במחקר נוסף כדי לחקור את המתאמים הללו ולהבין את הגורמים הפוטנציאליים הרבים לשיתוק שינה.

האם שיתוק שינה מסוכן?

עבור רוב האנשים, שיתוק שינה אינו נחשב למסוכן. למרות שזה עלול לגרום למצוקה רגשית, זה מסווג כמצב שפיר ובדרך כלל אינו קורה בתדירות גבוהה מספיק כדי לגרום להשפעות בריאותיות משמעותיות.

עם זאת, כ-10% מהאנשים סובלים מאירועים חוזרים או מטרידים יותר, מה שהופך את שיתוק השינה למטריד במיוחד. כתוצאה מכך, הם עלולים לפתח מחשבות שליליות על ללכת לישון, להפחית את הזמן המוקצב לשינה או לעורר חרדה סביב שעת השינה שמקשה על שינה רגועה. חוסר שינה כתוצאה מכך עלול להוביל לישנוניות מוגזמת בשעות היום ולהשלכות רבות אחרות על הבריאות הכללית של האדם.

טיפול בשיתוק שינה

הצעד הראשון בטיפול בשיתוק שינה הוא שיחה עם רופא כדי לזהות ולטפל בבעיות הבסיסיות התורמות לתדירות או לחומרת האפיזודות. לדוגמה, זה יכול לכלול טיפול בנרקולפסיה או צעדים לניהול טוב יותר של דום נשימה בשינה.

בסך הכל, קיימות עדויות מדעיות מוגבלות לגבי הטיפול היעיל ביותר בשיתוק שינה. אנשים רבים אינם מודעים לכך שהמצב שכיח יחסית ולכן חשים בושה לאחר פרקים. כתוצאה מכך, הכרה ונורמליזציה של הסימפטומים שלהם על ידי רופא יכולים להיות מועילים.

בגלל הקשר בין שיתוק שינה לבעיות שינה כלליות, שיפור היגיינת השינה מהווה מוקד נפוץ במניעת ההתקפים.

ישנן מספר טכניקות שיכולות לתרום לאיכות שינה טובה יותר ולמנוחת לילה עקבית יותר.

  1. קבעו שגרה מסודרת. פעלו על פי אותו לוח זמנים ללכת לישון ולהתעורר כל יום, כולל בסופי שבוע. שגרה מרגיעה לפני השינה יכולה לעזור לך להיות נוח ורגוע.
  2. ייעלו את מרחב השינה שלכם. הצטיידו במיטה שלכם עם המזרן והכרית הטובים ביותר עבור הצרכים שלכם. זה גם שימושי לעצב את חדר השינה שלך כך שיהיה חדירת אור או רעש מוגבלת.
  3. הפחיתו את השימוש בחומרים. הפחת את צריכת האלכוהול והקפאין, במיוחד בשעות הערב.
  4. הסירו הסחות דעת. הניח מכשירים אלקטרוניים, כולל סמארטפונים, לפחות שעה לפני השינה.

שיפור היגיינת השינה משולב לעתים קרובות בטיפול קוגניטיבי התנהגותי עבור נדודי שינה (CBT-I), סוג של טיפול בשיחות שפועל למסגר מחדש של מחשבות ורגשות שליליים הפוגעים בשינה.

ידוע שתרופות מסוימות מדכאות שנת REM, מה שעשוי לעזור לעצור את שיתוקי השינה. לתרופות אלו יכולות להיות תופעות לוואי ועלולות לגרום להתאוששות בשנת REM כאשר מישהו מפסיק לקחת אותן. מסיבות אלה, חיוני לשוחח עם רופא לפני נטילת תרופה כלשהי כדי לדון ביתרונותיה ובחסרונותיה הפוטנציאליים.

איך למנוע שיתוק שינה?

אם יש לכם מדי פעם שיתוק שינה, אתם יכולים לנקוט בצעדים בבית כדי לשלוט בהפרעה זו.

התחילו ב:

  • הקפדה על שינה מספקת.
  • עשו מה שאתם יכולים כדי להקל על הלחץ בחייכם, במיוחד רגע לפני השינה.
  • נסו תנוחות שינה חדשות אם אתם ישנים על הגב. מומחי שינה מצאו קשר בין שינה על הגב לבין שיתוק בשינה.

הקפידו לראות את הרופא שלכם אם שיתוק שינה באופן שגרתי מונע ממכם לישון טוב.

דילוג לתוכן