Dream Digital

חלום צלול – כל מה שרציתם לדעת

האם אי פעם חשבתם שתוכלו לשלוט בחלומות שלכם ולחקור עולם סודי רק על ידי הדמיון שלכם? אם כן, אתם ממש לא לבד.

חלימה צלולה, היכולת להיות מודעים לכך שאנו חולמים בעודנו במצב החלום, היא תופעה מרתקת ששבה את מוחותיהם של אנשים במשך מאות שנים.

בפוסט הבא, נצלול לעולם של החלום הצלול, נחקור טכניקות שונות להשגתו, היתרונות המדהימים שהוא מציע, והאזהרות שיש לשים לב אליהן.

מה זה חלום צלול?

דמיינו לעצמכם שאתם בחלום, מוקפים בנופים פנטסטיים, או עפים גבוה מעל העננים עם מודעות מלאה שהכל יצירה של המוח שלכם. זה חלום צלול. בניגוד לחלום רגיל, שבו אתם צופים פסיביים, חלימה צלולה מאפשרת לכם להשתתף באופן פעיל ולתפעל את תרחישי החלום.

איך חלומות צלולים עובדים?

חלימה צלולה נחקרה בהרחבה, אבל עדיין הרבה לא ידוע על התופעה. חלק מהחוקרים מאמינים שפעילות בקליפת המוח הקדם-מצחית של המוח קשורה להתפתחות חלומות צלולים.

במהלך חלומות לא צלולים, אנשים מודעים לאובייקטים והאירועים בתוך החלום, אך הם אינם מודעים לחלום עצמו ואינם יכולים להבחין כי מדובר בחלום ולא מציאות. זה יוחס בחלקו לרמות נמוכות יותר של פעילות קליפת המוח.

חלומות צלולים שונים מכיוון שאנשים מודעים לכך שהם חולמים, ובמקרים מסוימים יכולים להפעיל שליטה על סביבתם. כמה מחקרים קשרו מאפיינים אלו לפעילות קליפת המוח מוגברת. אצל אנשים ישנים שנצפו במהלך לימודי חלום צלול, רמות פעילות קליפת המוח הקדם-מצחית בזמן שהם עסוקים בחלום צלול דומות לרמות כשהן ערות. מסיבה זו, חלימה צלולה עשויה להיקרא "מצב שינה-ערות היברידי".

בעוד שחלומות נורמליים יכולים להתרחש בשלבים שונים של מחזור השינה, מחקרים הראו שרוב החלום הצלול מתרחש במהלך שנת תנועת עיניים מהירה (REM).

שנת REM מהווה את השלב הרביעי והאחרון של מחזור שינה תקין; שלושת השלבים הראשונים מורכבים משינה לא מהירה של תנועת עיניים (NREM).

ההסכמה הכללית בקרב החוקרים כיום היא שחלומות צלולים מקורם בחלומות לא צלולים בשלב שנת REM. במובן זה, צלילות היא היבט של חלומות שניתן להפעיל באמצעים שונים.

איך לחלום חלום צלול: 5 שיטות

טכניקות לחלום צלול מאמנות את המוח שלנו להבחין בתודעה שלנו. הם גם נועדו לעזור לנו להחזיר או לשמור על ההכרה כשאנו נכנסים לשנת REM.

1. חלום צלול יזום ערות (WILD)

חלום צלול (WILD) מתרחש כאשר אתם נכנסים ישירות לחלום מחיי הערות. אומרים ש-WILD עוזר למוח שלך להישאר בהכרה בזמן שהגוף שלך הולך לישון.

תצטרכו לשכב ולהירגע עד שתחוו הזיה היפנגוגית, או הזיה שמתרחשת בדיוק כשאתם עומדים להירדם.

WILD זאת שיטה פשוטה, אבל קשה ללמוד אותה. אולי יצא לכם לחוות מצב דומה בשנת צהריים, הטשטוש המבלבל רגע לפני שאתם נרדמים אבל אינכם ישנים עדיין.

תרגול שאר הטכניקות לחלום צלול יגדילו את הסיכויים שלכם ל-WILD.

2. בדיקת מציאות

טכניקה זו מחייבת את המשתתפים לבצע בדיקות לאורך היום המבדילות בין שינה לבין ערות. לדוגמה, משתתף עשוי לשאול את עצמו האם הוא חולם או לא חולם במהלך היום; מכיוון שמודעות עצמית אינה אפשרית במהלך חלומות לא צלולים, היכולת לענות על שאלה זו מוכיחה שהם למעשה ערים.

בדיקת המציאות מבוססת על התפיסה שמבחנים חוזרים יחלחלו בסופו של דבר לתוך החלומות של המשתתף, ויאפשרו להם להגיע לבהירות ולהבחין בין מצב החלום לבין ערות.

כדי לנסות בדיקת מציאות, בצעו את השלבים הבאים מספר פעמים ביום:

 • שאלו את עצמכם: "האם אני חולם.ת?"
 • בדקו את הסביבה שלכם כדי לוודא אם אתם חולמים או ערים.
 • שימו לב לתודעה שלכם ולאופן שבו אתם מעורבים עם הסביבה שלכם.
 • אתם יכולים להגדיר התראה כל שעתיים עד שלוש שעות כדי להזכיר לעצכם לעשות בדיקת מציאות.

הנה כמה בדיקות מציאות נפוצות שאנשים משתמשים בהן כדי לחלום צלול:

 • מראות – בדקו את ההשתקפות שלכם כדי לראות אם זה נראה נורמלי.
 • חפצים מוצקים – דחפו את היד שלכם אל קיר או שולחן וראו אם היא עוברת. יש אנשים שדוחפים את האצבעות לתוך כף היד הנגדית שלהם.
 • ידיים – תסתכלו על הידיים שלכם. האם הן נראות נורמלי?
 • זמן – אם אתם חולמים, השעה בשעון תשתנה כל הזמן. אבל אם אתם ערים, הזמן בקושי ישתנה.
 • נשימה – בדיקת המציאות הפופולרית הזו כוללת צביטה באף ולראות אם אתם יכולים לנשום. אם אתם עדיין מסוגלים לנשום, אתם חולמים.

 

מומלץ לבחור בדיקת מציאות אחת ולעשות אותה מספר פעמים ביום. זה ילמד את המוח שלך לחזור על בדיקות המציאות בזמן החלימה, מה שיכול לגרום לחלום צלול.

3. להתעורר בחזרה למיטה (WBTB)

התעוררות וחזרה למיטה (WBTB) כוללת כניסה לשנת REM בזמן שאתם עדיין בהכרה.

ישנן גרסאות רבות של WBTB, אך נסו את הטכניקה הבאה:

 • הגדירו שעון מעורר ל-5 שעות לאחר שעת השינה שלכם.
 • לכו לישון כרגיל.
 • כשהשעון מצלצל, הישארו ערים למשך 30 דקות. תהנו מפעילות שקטה כמו קריאה.
 • הירדמו בחזרה.
 • כשתחזרו לישון, יהיה לכם סיכוי גבוה יותר לחלום צלול. בזמן שאתם ערים, בחרו כל פעילות הדורשת ערנות מלאה.

 

מחקר מציע שהסיכוי לחלום צלול תלוי ברמת הערנות ולא בפעילות הספציפית.

4. השראת זכרון של חלומות צלולים (MILD)

טכניקה זו כוללת אימון עצמי לזהות את ההבדל בין חלומות למציאות במהלך השינה. הנבדקים מתעוררים לאחר תקופה של שינה וחוזרים על וריאציה של המשפט הבא: "בפעם הבאה שאני ישן, אזכור שאני חולם." החוקרים יגרמו לחלומות צלולים בשיטת MILD על ידי התעוררות של נבדקים לאחר 5 שעות שינה.

הנה איך להשתמש בטכניקת MILD:

 • כשאתם נרדמים, חשבו על החלום האחרון.
 • זהו "סימן חלום", או משהו שאינו רגיל או מוזר בחלום. דוגמה לכך היא היכולת לעוף.
 • תחשבו על חזרה לחלום. הכירו בכך שסימן החלומות קורה רק כאשר אתם חולמים.
 • אמרו לעצמכם, "בפעם הבאה שאני חולם, אני רוצה לזכור שאני חולם." תחזרו על המשפט הזה בראש.
 • אתם יכולים גם לתרגל MILD לאחר התעוררות באמצע חלום. זה בדרך כלל מומלץ, מכיוון שהחלום יהיה רענן יותר בראש.

 

* טיפ מהמומחים *

מחקרים מראים ששילוב של בדיקות מציאות, WBTB ו-MILD עובד בצורה הטובה ביותר. 
אתם יכולים לשלב WBTB עם MILD על ידי הגדרת שעון מעורר בעוד חמש שעות.
בזמן שאתם ערים, תרגלו MILD.

 

5. ניהול יומן חלומות

ניהול יומן חלומות, היא שיטה פופולרית לתחילת המסלע לחלומות צלולים. כשאתם כותבים את החלומות שלכם, אתם נאלצים לזכור מה קורה במהלך כל חלום. אומרים שזה עוזר לזהות סימני חלומות ולהגביר את המודעות לחלומות שלך.

לקבלת התוצאות הטובות ביותר, רישמו את החלומות שלכם ברגע שאתם מתעוררים. כמו כן, מומלץ לקרוא את יומן החלומות שלכם לעתים קרובות.

יתרונות

הפופולריות של חלומות צלולים יזומים גדלה בשנים האחרונות. הסיבות הנפוצות ביותר לגרימת חלומות צלולים כוללות הגשמת משאלות, התגברות על פחדים וריפוי. כמה מחקרים הראו גם קשר בין חלומות צלולים יזומים להתגברות על הפחד והמצוקה הקשורים לסיוטים. בואו נרחיב:

להתגבר על סיוטים

זה טבעי לחוות סיוט מדי פעם. סיוטים חוזרים, לעומת זאת, עלולים לגרום למתח וחרדה. לעתים קרובות הם קשורים ל:

 • הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD)
 • דיכאון
 • חרדה
 • לחץ
 • הפרעות שינה, כמו נדודי שינה
 • תרופות
 • שימוש בחומרים

 

חלום צלול עשוי לעזור בכך שהוא נותן לחולם לשלוט בחלום. בנוסף, כאשר חולם יודע שהוא חולם, הוא יכול לזהות שהסיוט אינו אמיתי וזה מנטרל את הפחד.

חלימה צלולה משמשת לעתים קרובות בטיפול בדמיון חזרתי (IRT). ב-IRT, מטפל עוזר לך לדמיין מחדש סיוט חוזר עם עלילה שונה ונעימה יותר.

בשימוש עם טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), IRT עם אינדוקציה לחלום צלול יכולה לעזור להגביר את השליטה בחלום.

מחקר קטן משנת 2017 בחן את ההשפעה הזו ע"י הסתכלות על 33 יוצאי צבא עם PTSD וסיוטים חוזרים. חלקם קיבלו CBT עם IRT, בעוד שאחרים קיבלו CBT לבד. הקבוצה שקיבלה CBT עם IRT חוותה שליטה גבוהה יותר בחלום, מה שהפחית את הלחץ שנגרם מסיוט.

הקלה על חרדה

רוב המחקרים המדעיים התמקדו ב-PTSD וחרדה הנגרמת על ידי סיוטים. אבל על פי עדויות אנקדוטיות, חלום צלול יכול גם להקל על חרדה הנגרמת מסיבות אחרות.

אנשים טוענים ששליטה בחלומות שלהם מאפשרת להם לחוות "שליטה" ולהתמודד עם מצבים שגורמים להם לחרדה.

שפר מיומנויות מוטוריות

חלימה צלולה עשויה להועיל לשיקום פיזי. מחקר משנת 2013 העלה שביצוע מיומנויות מוטוריות בדמיון עשוי להגביר את היכולת הפיזית לעשות אותן.

המשמעות היא שאנשים עם מוגבלות פיזית יכולים לתרגל מיומנויות מוטוריות תוך כדי חלום צלול. אנו משערים שגם אנשים ללא מוגבלות פיזית יכולים אולי להשתמש בחלום צלול כדי לשפר מיומנויות מוטוריות.

חלום צלול זה מסוכן?

בדרך כלל, כל הסכנה של חלימה צלולה נגרמת על ידי טכניקות אינדוקציה. היבטים שליליים עשויים לכלול:

 • בעיות שינה – WBTB ו-MILD כרוכים בהתעוררות באמצע הלילה. הפרעות אלו עלולות להקשות על מנוחה מספקת, במיוחד אם יש לך הפרעת שינה או שינה לא סדירה.
 • איבוד קשר עם המציאות – הפרעות שינה יכולות להוביל לדה-ריאליזציה, או לתחושה שאנשים, דברים והסביבה שלך אינם אמיתיים.
 • דיכאון – הפסקות השינה של טכניקות שונות עלולות להגביר את תסמיני הדיכאון.
 • שיתוק שינה – חלימה צלולה עשויה להתרחש עם שיתוק שינה, שיכול להיות קצר אך מטריד. בנוסף, בעיות שינה יכולות להגביר את הסיכון לשיתוק שינה.

בשורה התחתונה

חלימה צלולה פותחת תחום של אפשרויות, ומאפשרת לך לחקור את הנופים חסרי הגבולות של דמיונך ולקבל תובנות על האני הפנימי שלך. על ידי שילוב בדיקות מציאות, ניהול יומן חלומות ותרגול טכניקות שונות, כל אחד יכול לפתוח את עולם החלומות הצלולים ולקצור את היתרונות הרבים שלו. זכרו, עם כוח גדול באה אחריות גדולה; השתמש בחלום צלול בתבונה ומצא איזון בין עולם החלומות למציאות.

חלום צלול מתרחש כשאתם מודעים לכך שאתם חולמים. לעתים קרובות, אתם יכולים לשלוט בקו העלילה של החלום ובסביבה. זה מתרחש במהלך שנת REM.

בשימוש בטיפול, חלימה צלולה יכולה לסייע בטיפול במצבים כמו סיוטים חוזרים ו-PTSD. חוקרים חושבים שזה עשוי לסייע גם לשיקום פיזי.

אם אתם רוצים לחלום צלול, נסו את הטכניקות המפורטות לעיל. שיטות אלו יכולות לאמן את המוח שלך להיות מודע לתודעה שלך במהלך השינה.

עדיף לראות את הרופא שלך אם אתם חושבים שיש לכם הפרעת שינה, PTSD או מצב בריאותי/ נפשי אחר.

דילוג לתוכן