Dream Digital

כמה זמן נמשך חלום? 10 עובדות מעניינות על חלומות

במשך מאות שנים, חלומות היו מקור לקסם. חלומות יכולים לעורר רגשות עמוקים כמו פליאה, שמחה או בלבול, ולפעמים הם יכולים לעורר השראה. למרות שמדע החלומות התקדם בצורה משמעותית בעשורים האחרונים, יש עדיין הרבה מה לחשוף על הסיבה שאנו חולמים. למרבה המזל, מומחים החלו לפענח פרטים חיוניים ששופכים אור על איך חלומות עובדים.

אנחנו עדיין מדברים הרבה על חלומות היום. לעתים קרובות אנו מהרהרים על משמעותם. ואנחנו יודעים שכמעט כולם חולמים, לא משנה אם (או עד כמה) הם זוכרים את החלומות האלה כשהם מתעוררים.

אבל למה אנחנו חולמים? התשובה הקצרה היא שמדענים לא יודעים בוודאות.

ללא קשר למה אנחנו חולמים, מבט מקרוב על חלומות וכמה זמן הם עשויים להימשך עשוי להיות מעניין.

כמה זמן נמשך חלום?

קשה לומר כמה זמן חלום בודד עשוי להימשך. אבל מומחים יכולים לספק הערכות לגבי כמה זמן אתה עשוי להקדיש לחלום.

חוקרים מעריכים שאדם ממוצע מבלה כשעתיים בחלום בכל לילה. תקופות שנת REM מוקדם בלילה נמשכות בדרך כלל כ-10 דקות ומתארכות בהדרגה לאורך הלילה עד למקסימום של כשעה. עם זאת, קשה לומר אם הזמנים האלו תואמים את אורך החלומות בפועל, במיוחד מכיוון שלא כל החלומות מתרחשים במהלך שנת REM.

מחקרי חלומות מסתמכים על מידע מדווח עצמי, שיכול להיות לא אמין. כמו כן, לא כל האנשים זוכרים את החלומות שלהם לאחר היקיצה. פער הזיכרון הזה מאתגר את החוקרים להעריך במדויק כמה זמן נמשך חלום או להסיק האם אורכו הנתפס תואם את משך הזמן שהחלום נמשך.

עדויות מצביעות על כך שתנועות עיניים במהלך שנת REM או דפוסי גלי מוח מסוימים עשויים להתאים לחוויות חלומות. שיטה מבטיחה נוספת היא באמצעות חלימה צלולה, שבה הישן הופך מודע לכך שהוא נמצא בחלום ועשוי לקבל שליטה על פעולות החלום שלו. אנשים החווים חולומות צלולים יכולים לפעמים להחתים את החלומות שלהם על ידי ביצוע תנועות עיניים מסוימות, אך מומחים אינם בטוחים אם ניתן להכליל את המידע לחולמים שאינם צלולים.

מחקרים עתיקים יותר מצאו שכאשר ניתן לבחור בין שתי תשובות, רוב האנשים יכלו לומר במדויק כמה זמן חלומותיהם נמשכו. מחקרים שלאחר מכן מצאו גם שזמן החלום נראה שווה ערך לזמן אמת. עם זאת, ייתכנו חריגים. חוקרים גילו שחלומות מוזרים עשויים להימשך זמן רב יותר מהם, ולחולמים צלולים לוקח לפעמים יותר זמן להשלים משימות בחלומות לעומת החיים האמיתיים.

כמה זמן נמשכת שנת REM?

רוב החלימה מתרחשת במהלך תנועת עיניים מהירה או שנת REM. שנת REM היא אחת משתי הקטגוריות הבסיסיות של שינה שהגוף שלך חווה, כשהשנייה היא שינה ללא תנועה מהירה של עיניים (NREM).

ולמרות שאתם יכולים לחלום במהלך שנת NREM, סביר יותר שהחלומות שלכם יהיו החיים ביותר במהלך שנת REM.

מחזורי שנת REM נוטים להתרחש בערך כל 1.5 עד 2 שעות. הגוף שלך יכנס לראשונה לשנת REM כ-90 דקות לאחר שנרדמתם. אבל ייתכן שתישארו במחזור שנת ה-REM הראשון הזה רק למשך 5 דקות.

מאוחר יותר, כאשר חוזרים בחזרה דרך שנת NREM לתוך שנת REM שוב, אתם עלולים להישאר בשנת REM למשך זמן רב יותר.

אתם עשויים לבלות חצי שעה במחזור של שנת REM ככל שהלילה נמשך. אם אתם ישנים כ-8 שעות, אתם עשויים לבלות בערך רבע מהזמן הזה בשנת REM.

כמה זמן נמשכים סיוטים?

אתם זוכרים כשיש לכם סיוטים? מעריכים כי בין 50 ל-85 אחוז מהמבוגרים אומרים שהיה להם סיוט.

לא נראה שיש תשובה מוחלטת לגבי כמה זמן נמשך סיוט טיפוסי. אבל מומחים מציינים שסיוטים קורים במחזורים מאוחרים יותר של שנת REM, לעתים קרובות בשליש האחרון של הלילה.

נשים נוטות לדווח יותר על סיוטים מגברים. יש סיבות אפשריות רבות, כולל מתח וחרדה או תרופות מסוימות.

ולמרות שלכל אחד יכול להיות סיוט דופק מדי פעם, יש אנשים שחווים פרקים קבועים של שינה מלאת סיוטים.

חלק מהסיוטים הללו יכולים להיות מיוחסים ל-PTSD, בעוד שלאחרים לא נראה שיש סיבה שניתן לזהות בקלות.

אבל מחקרים מראים שעד 71% מהמקורות המהימנים של אנשים שחוו טראומה יש סיוטים קבועים.

אפשרויות טיפול זמינות כדי לעזור לאנשים עם הפרעות סיוט וביעותי לילה, כולל שחזור תמונה וטיפול קוגניטיבי התנהגותי.

לכן, אם אתם חושבים שאתם עשויים להיות מושפעים, דברו עם הרופא שלכם.

כמה חלומות חולמים בלילה?

זה כמעט בלתי אפשרי לקבוע כמה חלומות חולמים בלילה טיפוסי.

אנשים חולמים חלומות מרובים במהלך הלילה. שינה אצל בני אדם מורכבת מארבעה שלבי שינה: שנת תנועת עיניים מהירה (REM), ושלושה שלבי שינה ללא תנועת עיניים (NREM). חלומות יכולים להתרחש בכל שלב שינה.

זוהי תפיסה שגויה פופולרית שחלומות מתרחשים רק במהלך שנת REM. חוקרים קישרו במקור את שלב השינה הזה לחלום בגלל תנועות העיניים האופייניות בשלב זה. עם זאת, מחקרים עדכניים יותר מצאו שמשתתפים שהתעוררו משנת NREM מדווחים על חלומות של יותר מ-50% מהמקרים. עם זאת, נראה כי חלומות חיים צפויים להתרחש במהלך שנת REM.

במהלך לילה רגיל של שינה, אנשים עוברים שוב ושוב את כל ארבעת שלבי השינה. מחזור מלא לוקח בערך 90 דקות, כך שבלילה טיפוסי, רוב האנשים חווים ארבע עד שש תקופות של שנת REM. אנשים בדרך כלל מבלים יותר זמן בשינה עמוקה בתחילת הלילה ויותר זמן ב-REM לקראת הסוף.

עוד עובדות מהנות על חלומות

חלומות נראים שאי אפשר לעמוד בפניהם לחוקרים, שממשיכים לחקור את המדע שמאחוריהם. הנה כמה עובדות מעניינות נוספות על חלומות וחלומות:

  1. ילדים חולמים בשנת NREM. ילדים מתחת לגיל 10 חולמים לעתים קרובות יותר בשלב NREM של השינה מאשר בשלב REM. שלב ה-REM מהווה רק כ-20% מזמן החלום שלהם.
  2. הגוף משותק בזמן שאתם חולמים. במהלך שנת REM, העיניים שלך ירפרפו או יזוזו במהירות, אבל קבוצות השרירים העיקריות שלך יהפכו למשותקות זמנית. הגורם לשיתוק נדון ונחקר באופן אינטנסיבי, אך מחקרים מסוימים בחולדות מראים כי נוירוטרנסמיטורים מעכבים נוירונים מוטוריים מסוימים במהלך שנת REM, וגורמים לשיתוק.
  3. נראה שחלק מהאנשים מגשימים חלומות מתוך שינה. הסיבה לכך היא שהם חווים הפרעת התנהגות שנת REM (RBD). זה יכול לגרום לך להגשים את החלומות שלכם בזמן שאתם ישנים.
  4. המוח שלכם עשוי לבחור מה לשכוח בזמן שאתם חולמים. מחקר משנת 2019 הסביר כי נראה כי נוירונים המייצרים הורמון ריכוז מלנין (MCH) פוגעים ביצירת זיכרון בחלק במוח הנקרא ההיפותלמוס במהלך שנת REM.
  5. תרופות יכולות להשפיע על החלומות שלך. לדוגמה, חוסמי בטא מורידים את לחץ הדם שלך, אבל הם עשויים גם להגביר את עוצמת החלומות שלך.
  6. יש אנשים שחולמים בשחור-לבן. הגיל עשוי להיות גורם. נראה שאנשים מבוגרים שצפו יותר בטלוויזיה בשחור-לבן חולמים לעתים קרובות יותר בגווני אפור מאשר אנשים צעירים שגדלו עם מדיה בצבע מלא, על פי מחקר אחד משנת 2008.

בשורה התחתונה

קשה מאוד לדעת במדיוק כמה זמן נמשך חלום או להעריך כמה חלומות חולמים בלילה.

כשזה מגיע לחלומות, כל אחד שונה. אולי לעתים רחוקות, אם בכלל, אתם זוכרים אחד מהחלומות שלכם. או אולי אתם נוטים להתעורר לעתים קרובות עם זיכרון חי מצלצל בראשכם.

אבל לא משנה אם אתם זוכרים את החלומות שלכם או לא, אתם חולמים בנקודות שונות בלילה אם אתם ישנים מספיק זמן.

זה רק המוח שלך שעובד בתהליך לילי עם איזו מטרה שעדיין לא מוגדרת.

אם אתם מתחילים לחוות סיוטים באופן קבוע, פנו לרופא שלכם. הסיוטים שלך יכולים לנבוע ממצב רפואי בסיסי שניתן לטפל בו.

דילוג לתוכן