Dream Digital

ממה נגרמת סהרוריות?

הליכה מתוך שינה, המכונה באופן רשמי סהרוריות, היא הפרעת התנהגות שמקורה במהלך שינה עמוקה והיא מביאה להליכה או ביצוע התנהגויות מורכבות אחרות תוך כדי שינה. זה נפוץ יותר בקרב ילדים מאשר מבוגרים וסביר יותר להתרחש אם לאדם יש היסטוריה משפחתית של המצב, בעיות שינה, או נוטה להתעוררויות חוזרות ונשנות בלילה.

תאונות במהלך פרקים אלו עלולות לגרום לפציעות, והליכה קשורה לשינה גרועה יותר ולנמנום בשעות היום. טיפול פעיל עשוי שלא להיות הכרחי עבור אנשים רבים, אך כאשר האפיזודות תכופות יותר או אינטנסיביות יותר, מספר אפשרויות טיפול עשויות להיות מועילות.

הליכה מתוך שינה היא הפרעת שינה?

הליכה בשינה היא סוג של הפרעת שינה המכונה פאראסומניה. פאראסומניה היא התנהגות חריגה במהלך השינה. למעשה, פאראסומניה עוברת על הגבול בין שינה וערות, וזו הסיבה שהפעולות המתרחשות במהלך אפיזודות אלו אינן נורמליות.

ניתן לסווג פאראסומניה על סמך החלק של מחזור השינה שבמהלכו הן מתרחשות. הליכת שינה מתרחשת במהלך שינה שאינה REM (NREM), בדרך כלל בשלב 3 של מחזור השינה, הידוע גם בשם שינה עמוקה. יחד עם פרסומניה אחרות כמו דיבור בשינה, עוררות מבולבלת ואימת שינה, סהרוריות מסווגת כהפרעת NREM של עוררות.

מהם התסמינים של סהרוריות?

סהרוריות אינה מוגבלת רק להליכה. פרקים של סהרוריות יכולים לכלול פעולות פשוטות או מורכבות שונות ויכולים להימשך בין מספר שניות לחצי שעה, כאשר האדם מתעורר מבולבל או חוזר למיטה בעצמו. לעתים רחוקות יותר, התנהגויות יכולות להיות אלימות או עשויות להיות מורכבות יותר, כולל ניסיון לנהוג במכונית.

פרק עשוי לכלול:

 • הליכה או ריצה
 • עיניים פקוחות ומזגוגיות עם מבט ריק על פניהן
 • דיבור מינימלי או לא קוהרנטי
 • פעולות שגרתיות, כמו להתלבש או להזיז רהיטים
 • עיסוק בהתנהגות מינית (סקסומניה)
 • מתן שתן במקומות לא מתאימים

 

סימפטום מרכזי של סהרוריות ושאר פרסומניה של NREM הוא שאנשים כמעט אף פעם לא זוכרים את האפיזודה כשהם מתעוררים. מסיבה זו, לרוב הם לומדים על הסהרוריות שלהם מבן משפחה או מבן בית. מרכיב נפוץ נוסף הוא שהן מתרחשות בדרך כלל במהלך המחצית הראשונה של הלילה כאשר אדם נוטה לבלות אחוז גבוה יותר של זמן בשלבי שינה NREM עמוקים.

עד כמה נפוצה הליכה מתוך שינה?

הליכה בשינה מתרחשת לעתים קרובות יותר בקרב ילדים מאשר מבוגרים. מחקר מצא כי 29% מהילדים בגילאי שנתיים עד 13 חוו הליכת שינה עם שיא השכיחות בין הגילאים 10 ל-13. במבוגרים, השכיחות מוערכת עד 4%.
העובדה שאנשים שהולכים מתוך שינה אינם זוכרים פרקים אלו הופכת את זה למאתגר לקבוע במדויק באיזו תדירות זה מתרחש. בנוסף, מחקרים מגדירים לפעמים הליכה סהרורית בדרכים שונות.

בניסיון להסביר את הקשיים המתודולוגיים הללו, מטה-אנליזה שקלה מספר מחקרים נפרדים על סהרוריות והגיעה למסקנה ש-5% מהילדים ו-1.5% מהמבוגרים חוו אפיזודה ב-12 החודשים האחרונים.

מהן הסכנות בהליכה מתוך שינה?

יכולות להיות השלכות בריאותיות חמורות בעקבות סהרוריות. פציעה יכולה להתרחש אם אדם מועד ונופל או מתנגש במשהו בזמן הליכה או ריצה. טיפול לא נכון בחפצים חדים או ניסיון לנהוג במכונית במהלך פרק עלול להיות סכנת חיים. התנהגות אלימה עלולה לגרום נזק לסהרורי או לאחרים.

פעולות במהלך סהרוריות עלולות להביא מבוכה. לדוגמה, אדם עשוי לחוש בושה על התנהגות מינית מפורשת, התפרצויות אגרסיביות או מתן שתן במקום הלא נכון.

מחקרים מצאו שלאנשים שהולכים מתוך שינה יש רמות גבוהות יותר של ישנוניות מוגזמת בשעות היום ותסמיני נדודי שינה. לא ידוע אם בעיות אלו נובעות עקב הפרעות ממשיות מההליכה הסהרורית או אם יש גורם בסיסי המשפיע על השינה שלהם שגורם להם להיות בסיכון הן להליכה מתוך שינה והן לנמנום בשעות היום.

בנוסף, להליכה מתוך שינה יכולות להיות השלכות על בן/בת זוג למיטה, שותפים לדירה ו/או בני בית. פרקים יכולים לגרום להפרעות בשינה שלהם, והם יכולים להיות מושפעים לרעה מהתנהגותו של אדם במהלך פרקים.

ממה נגרמת סהרוריות?

מומחי שינה מאמינים שהליכה מתוך שינה מתרחשת בדרך כלל כאשר אדם נמצא בשלב של שינה עמוקה ומתעורר חלקית באופן שמעורר פעילות גופנית תוך שהוא נשאר ישן ברובו.

גורמים שונים משפיעים על הסבירות שסוג כזה של התעוררות חלקית תתרחש:

 • גנטיקה והיסטוריה משפחתית. מחקרים מראים דפוס ברור שבו אנשים מסוימים נוטים גנטית להליכה מתוך שינה ולפראסומניה אחרות. כ-22% מהילדים להורים ללא היסטוריה רפואית יחוו מצב זה. לעומת זאת, 47% מהילדים הולכים מתוך שינה אם לאחד ההורים יש היסטוריה כזאת.
 • מחסור בשינה. חוסר שינה נמצא בקורלציה עם סיכון מוגבר להליכה בשינה, אשר עשויה לנבוע מזמן רב יותר בשינה עמוקה לאחר תקופה של חוסר שינה.
 • תרופות מסוימות. תרופות בעלות אפקט הרגעה עשויות לדחוף אנשים לסוג שינה שמגביר את הסיכוי שלהם לקבל אפיזודה של סהרורי.
 • אלכוהול. שתיית אלכוהול בערב עלולה ליצור חוסר יציבות בשלבי השינה של האדם ועלולה להגביר את הסיכון להליכה בשינה.
 • פגיעה מוחית. מצבים המשפיעים על המוח, כולל נפיחות של המוח (דלקת המוח), עשויים להוות טריגר להליכה מתוך שינה.
 • חום: אצל ילדים נמצא כי חום מגדיל את הסבירות לסהרוריות, והוא עשוי להיות קשור למספר מוגבר של עוררות המונעת ממחלות במהלך הלילה.
 • דום נשימה חסימתי בשינה (OSA). OSA היא הפרעת שינה שבה דרכי הנשימה נחסמות, מה שגורם להפסקות נשימה קצרות במהלך השינה. הפסקות אלו, שיכולות להתרחש עשרות פעמים בלילה, יוצרות הפרעות שינה שעלולות להוביל להליכה בשינה.
 • תסמונת רגל חסרת מנוח (RLS). RLS היא סוג של הפרעת שינה הגורמת לדחף עוצמתי להזיז את הגפיים, במיוחד את הרגליים, בשכיבה. זה גורם לעוררות לילית שמהם אדם עלול להיכנס לפרק סהרורי.
 • מתח ומצב נפשי. סוגים שונים של מתח יכולים להשפיע על השינה, כולל גרימת שינה מקוטעת או מופרעת יותר שיכולה להגביר את הנטייה להליכה מתוך שינה. מתח יכול להיות פיזי, כמו כאב, או רגשי. סוגים מסוימים של מתח עשויים להיות קשורים לאי נוחות או לשינוי, כגון בעת נסיעה, ג'ט לג ושינה במקום לא מוכר.

 

ילדים שהולכים בשינה עשויים לגלות שאפיזודות מפסיקות להתרחש ככל שהם מתבגרים, או שהם עשויים להמשיך כמבוגרים. למרות שרוב ההליכה במהלך השינה מתחילה בילדות, המצב יכול להתחיל גם בבגרות.

סהרוריות טיפול

הטיפול בהליכה מתוך שינה תלוי בגילו של המטופל, באיזו תדירות היא מתרחשת ועד כמה האפיזודות מסוכנים או משבשים את החיים. עבור ילדים ומבוגרים, עדיף להעלות חששות בנוגע להליכה בשינה עם רופא שיוכל למצוא את הסיבה הסבירה ביותר וליצור תוכנית טיפול מותאמת.

במקרים רבים, סהרוריות אינה דורשת טיפול פעיל מכיוון שהאירועים נדירים ומהווים סיכון מועט להם או לסובבים אותם. לעתים קרובות פרקים הופכים פחות תכופים עם הגיל, ולכן עבור אנשים מסוימים, הבעיה נפתרת מעצמה עם כל טיפול ספציפי.

כאשר יש צורך לנקוט בצעדים לטיפול בהליכה מתוך שינה, ישנן מספר גישות שעשויות להשתלב בתוכנית טיפול.

הסר מכשולים בטיחותיים

הפחתת נזקים היא שיקול חשוב עבור אנשים שהולכים במהלך השינה. כמה דרכים שבהן ניתן להפחית סיכוני בטיחות כוללות:

 • שמירה על חפצים חדים או כלי נשק נעולים ומחוץ להישג יד
 • סגירה ונעילה של דלתות וחלונות
 • הסרת מכשולי מעידה מהרצפה
 • התקנת אורות עם חיישני תנועה
 • במידת הצורך, באמצעות אזעקת דלת או אזעקת מיטה שנדלקת אם אדם קם מהמיטה

לטפל בסיבות הבסיסיות

אם ההליכה הסהרורית של אדם קשורה להפרעה בסיסית כמו OSA או RLS, טיפול במצב זה עשוי לפתור את ההליכה. באופן דומה, אם השימוש בתרופות הרגעה או תרופות אחרות תורם להליכה בשינה, הרופא עשוי להמליץ לשנות את המינון או לעבור לתרופה אחרת.

התעוררות יזומה

התעוררות יזומה היא להעיר מישהו זמן קצר לפני שסביר להניח שיתרחש אפיזודה פוטנציאלית של סהרוריות. מכיוון שהליכה בזמן שינה קשורה לשלב שינה ספציפי, היא מתרחשת לעתים קרובות בערך באותה שעה בכל לילה. להעיר מישהו ממש לפני הזמן הזה יכולה למנוע ממנו את ההתעוררות החלקית שיכולה לעורר הסהרוריות.

התעוררות יזומה הייתה יעילה בסיוע לילדים רבים להפסיק ללכת מתוך שינה. זה עשוי להיות שימושי עבור אחרים אך לא נחקר בקפידה בחולים מבוגרים.

שפר את היגיינת השינה

היגיינת שינה מתייחסת לסביבה ולהרגלים הקשורים לשינה של אדם. היגיינת שינה לקויה, כמו תוכנית שינה לא עקבית או שתיית קפאין או אלכוהול סמוך לשעת השינה יכולה לתרום לבעיות שינה וחוסר שינה. בנוסף, חשוב להשתמש במזרן הטוב ביותר עבור הצרכים שלך, תוך התחשבות בתנוחת השינה ובמבנה הגוף שלך.

שיפור היגיינת השינה מעודד שינה יציבה ואמינה יותר תוך הפחתת הסיכון לחוסר שינה שעלול לעורר הליכה בשינה.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הוא סוג של טיפול בדיבור הנוגד מחשבות ופעולות שליליות. CBT עבור נדודי שינה הוכיח יעילות בשיפור השינה, לעתים קרובות על ידי מסגור מחדש של האופן שבו אדם חושב על שינה. קיימות התאמות של CBT למתח וחרדה, ויישום זהיר של CBT, כולל טכניקות הרפיה, שעשויות לסייע במניעת אפיזודות סהרוריות הקשורות ללחץ.

תרופות

כאשר טיפולים אחרים אינם יעילים, ניתן לשקול תרופות כדי לנסות להפסיק את ההליכה במהלך השינה. דוגמאות כוללות בנזודיאזפינים ותרופות נוגדות דיכאון. מחקר מוקדם הצביע על כך שמלטונין עשוי להועיל גם בטיפול בהליכה סהרורית.

לכל תרופה, בין אם מרשם או ללא מרשם, יש יתרונות וסיכונים פוטנציאליים, ורופא נמצא בעמדה הטובה ביותר לקבוע אם היא מתאימה במצב הספציפי של כל אדם.

כדאי להעיר מישהו שהולך מתוך שינה?

רוב המומחים מייעצים לא להעיר אנשים שנמצאים באמצע פרק של סהרוריות. מכיוון שהם אינם מודעים למצבם, התעוררות מטלטלת עלולה לעורר פחד, בלבול או כעס.

במידת האפשר, תוכלו לנסות להדריך בקלילות אדם סהרורי הרחק מסכנות אפשריות ולחזור למיטה. קול שקט ומרגיע ולכל היותר מגע קל עשוי להיות שימושי בהכוונתם.

אם אתם צריכים להעיר אדם שהולך מתוך שינה, נסו לעשות זאת בצורה עדינה ככל האפשר, והיו מודעים לכך שסביר להניח שהוא יהיה מבולבל עם ההתעוררות.

דילוג לתוכן