Dream Digital

איך להפסיק לישון עם פה פתוח?

נשימת פה כרונית בלילה עלולה לגרום לתסמינים מטרידים או לסיבוכים בריאותיים. בעוד שרוב האנשים נושמים דרך האף במהלך השינה, אנשים עשויים לישון עם פה פתוח מסיבות שונות. שינה עם פה פתוח עשויה להיות תגובה זמנית לגודש באף, הרגל נלמד או סימפטום של מצב בריאותי.

הסיכונים של שינה עם פה פתוח

לעיתים, שינה עם פה פתוח, כמו במהלך הצטננות, עשויה שלא להוביל לבעיות בריאותיות משמעותיות. עם זאת, נשימת פה כרונית עלולה לגרום למספר סיבוכים.

יובש כרוני בפה עקב שינה עם פה פתוח עלול לגרום לסיבוכים דנטליים ואחרים. לאנשים עם פה יבש בלילה יש סיכון גבוה יותר לחורים, מחלות חניכיים ואובדן אמייל השן.

מכיוון שהרוק חשוב לשמירה על הפה נקי ובריא, אנשים עם פה יבש יכולים לקבל זיהומים תכופים בתוך הפה. אנשים עם יובש חמור בפה עלולים להתקשות גם בדיבור ובאכילה.

כמה מחקרים ציינו שינויים בפנים ובפה לאורך זמן בקרב ילדים הנושמים דרך הפה שלהם באופן כרוני, במיוחד אלה עם אדנואידים נפוחים. עם זאת, מחקר על הקשר בין נשימת הפה לבין תווי הפנים הללו מצא תוצאות לא עקביות.

סימנים של שינה עם פה פתוח

נשימה כרונית דרך הפה בלולה עלולה לגרום ליובש בפה, במיוחד באקלים יבש. יובש בפה בלילה או עם היקיצה עשוי להעיד על שינה עם פה פתוח.

רוק חשוב לבריאות הפה. הוא שומר על לחות החניכיים והלשון ועל בריאות השיניים, ממיס מזון וחשוב לבליעה. יובש בפה בלילה עלול לגרום לריח רע מהפה ולשפתיים סדוקות. יובש בפה ממושך עלול להוביל לעששת ולקושי באכילה.

בנוסף ליובש בפה, שינה עם פה פתוח נקשרה לכאבי גרון ונזלת. אנשים המשתמשים בטיפול בלחץ אוויר חיובי (PAP) לדום נשימה בשינה וישנים בפה פתוח עשויים לחוות דליפות אוויר שעלולות להפחית את יעילות הטיפול ב-PAP.

למה ישנים עם פה פתוח?

אנשים עשויים לישון עם פה פעור מתוך הרגל. ובכל זאת, נשימה דרך הפה בלילה עשויה גם להצביע על כך שמשהו מפריע לנשימה הרגילה, במיוחד אם היא מלווה בנחירות.

גודש או חסימה באף הם גורם שכיח לנשימה מהפה. זה עשוי להיות גודש זמני מהצטננות או גודש כרוני עקב אסטמה או אלרגיות. ילדים צעירים נועצים מדי פעם חפצים לתוך נחיריהם, שעלולים לחסום את מעברי האף באחד הצדדים או בשני הצדדים. גידולים גדולים בדופן האף, הנקראים פוליפים, עלולים גם לעכב את הנשימה דרך האף ועלולים לגרום לשינה עם פה פתוח.

נשימה דרך הפה בלילה עשויה להיות סימן לדום נשימה חסימתי בשינה (OSA). אצל ילדים, גורם שכיח ל-OSA הוא בלוטות אדנואיד נפוחות בחלק האחורי של האף והגרון. ילדים רבים עם אדנואידים נפוחים ישנים בפה פתוח עקב קשיי נשימה דרך האף.

לעיתים, שינויים באנטומיה של האף והפה עלולים לגרום לנשימה דרך הפה. מחיצה סוטה של האף, קיר כפוף או עקום המפריד בין שני הנחיריים, יכול לחסום נחיר אחד ועלול להוביל לנשימות פה ולנחירות. שיניים לא מיושרות יכולות גם לגרום לנשימה דרל הפה אם אדם מתקשה לסגור את הפה במלואו.

האם תינוקות ישנים בפה פתוח?

תינוקות שזה עתה נולדו נוטים לנשום דרך האף. מסיבה זו, תינוק שזה עתה נולד ישן בפה פתוח עשוי להוות סימן לכך שהאף שלו סתום או שמחיצת האף שלו נפצעה במהלך הלידה.

אם ילד שנהג לנשום דרך האף בלילה מתחיל לנשום דרך הפה, זה עשוי להיות סימן לאדנואידים נפוחים. האדנואידים גדלים בדרך כלל במהלך הילדות המוקדמת ומגיעים לגודלם הגדול ביותר בילדים בגילאי שנתיים עד 6 שנים.

איך להפסיק לישון עם פה פתוח

במקרים רבים, הדרך הטובה ביותר להפסיק לישון עם פה פתוח היא למצוא ולטפל בגורם לכך. לדוגמה, מכשירי אדים או תרסיסי מלוח לאף עשויים לסייע בהפחתת הגודש באף, ולתרום לנשימה מהפה. נשימת הפה עקב אלרגיות, אסטמה או זיהום בסינוסים עשויה להשתפר לאחר טיפול במצבים אלה.

אם אתם מחפשים איך לישון עם פה סגור אלו כמה שיטות שאפשר לנסות:

הדבקת הפה

כמה מומחים ממליצים על הדבקת הפה כדי לעודד את נשימה דרך האף ולהפסיק את הנחירות. לצורך זה ניתן למצוא בשוק מדבקות מיוחדות נגד נחירות המתאימות ללילה ובטוחות לשימוש.

מעט מאוד מחקרים על הדבקת פה נעשו, אבל מחקר קטן אחד מצא שהמשתתפים דיווחו על פחות ישנוניות בשעות היום, פחות נחירות ופחות הפרעות נשימה בזמן שינה עם מדבקות נגד נחירות על הפה.

רצועות אף

רצועות אף הן אפשרות נוספת עבור אלה הזקוקים לעזרה בנשימה דרך האף בלילה. רצועות האף הן רצועות דבק הנצמדות לגשר האף ומשתמשות בקפיצים כדי למשוך את הנחיריים החוצה.

כמה מחקרים מצאו שרצועות אלו מפחיתות גודש באף ומשפרות את איכות השינה. עם זאת, ממצאי המחקר לא היו עקביים. מחקרים אחרים מצאו שרצועות אף לא שיפרו גודש באף, איכות השינה או נשימה משבשת שינה.

תנוחת שינה

התאמות לתנוחת השינה עשויות לסייע בפתיחת דרכי הנשימה באף ולהפחית את הנשימה דרך הפה. שינה זקופה או על הצד עלולה לפתוח את דרכי הנשימה עבור אנשים מסוימים עם OSA.

כריות תומכות, תיקי גב מיוחדים, חיישני תנוחת גוף עם אזעקה או כדורי טניס המחוברים לגב עשויים לעזור לאנשים שאחרת מתקשים לישון על הצד או זקוף.

הפתרון הכירורגי

חלק מהאנשים עם סיבוכים חמורים מנשימה דרך הפה עשויים להזדקק לניתוח כדי לטפל במצבים הבריאותיים שלהם. פוליפים גדולים באף שחוסמים את דרכי הנשימה צריכים להיות מוסרים בניתוח. בעוד שרוב הילדים אינם זקוקים לטיפול באדנואידים נפוחים, חלק מהרופאים עשויים להמליץ להסיר אותם אם הם גורמים לתסמינים חמורים.

מתי לדבר עם רופא

הורים או מטפלים שמבחינים בתינוק שזה עתה נולד ישן בפה פתוח צריכים לדבר עם רופא בהקדם האפשרי, מכיוון שלתינוק עלולים להיות קשיי נשימה חמורים.

בנוסף, הורים צריכים לדבר עם רופא אם ילד מתחיל לנשום מהפה ולנחור, במיוחד אם לילד יש כאבי ראש בבוקר, קשיי ריכוז, או דהוא מתחיל להרטיב את המיטה לאחר שלא עשה זאת קודם לכן. אלה עשויים להיות סימנים של דום נשימה חסימתי בשינה.

הורים של ילד עם אדנואידים נפוחים צריכים לדבר עם הרופאים של ילדיהם אם הם מבחינים בשינויים בצורת הפנים של ילדם או אם ילדם מתקשה לסגור את הפה.

אנשים עם תסמינים חמורים של יובש בפה, כגון קשיי בליעה, דיבור, כאבים בפה, חורים או מחלת חניכיים, צריכים לדבר עם רופא או רופא שיניים לגבי אפשרויות הטיפול.

 

דילוג לתוכן